Vlastnosti keramických obkladů a dlažeb
Rád Vám poradím s výběrem vhodného materiálu. Pokud se ale rozhodnete nakoupit obklad sami, měla by Vás zajímat především tato kritéria: nasákavost, protiskluznost, odolnost proti opotřebení a v exteriéru pak i mrazuvzdornost.
Obklady a dlažba jsou sortimentem, který by měl sloužit i celé generace.
Do interiéru lze v zásadě použít jakýkoli keramický obklad, s výjimkou obložení interiérových bazénů. Běžné interiérové obklady mají nasákavost nad 10%.
Mrazuvzdornost
Mrazuvzdorné keramické obklady a dlažba, určené do exteriéru, nesmí mít nasákavost vyšší jak 3% (běžně 0,5 až 3%), nabízené jsou však i produkty s nasákavostí pod 0,5%. Mrazuvzdornou keramiku lze samozřejmě použít i v interiéru, ale nevyplatí se cenově.
Protiskluznost
Protiskluznost nás zajímá u keramické dlažby v interiéru i exteriéru. Zvýšené nároky na protiskluznost pak mají koupelny. Mnohem bezpečnější jsou glazované dlažby (protiskluzné glazury a reliéfy), určené do prostor se zvýšeným rizikem uklouznutí, pokud se zde chodí na boso - koupelny, sauny, sprchy a sprchové kouty, ale i bazény. Taková dlažba je označena písmeny A, B a C. A = základní zvýšená protiskluznost; C = nejvyšší dosažitelná protiskluznost. Všude, kde chodíme hlavně obutí (vstupy, schody, balkóny, terasy,…), kombinujeme reliéfy s protiskluznými glazurami. Pro tato místa je protiskluznost členěna do skupin R9 až R13. R9 = nejnižší zvýšená protiskluznost; R13 = nejvyšší protiskluznost. V bytě si vystačíme s R9 či R10, s výjimkou koupelen a sprch, kde je třeba vybrat dlažbu označenou A či B.
Odolnost vůči opotřebení
I odolnost vůči opotřebení ovlivňuje životnost dlažby, stejně jako nasákavost a mrazuvzdornost. Musíme si však představit konkrétní reálnou frekvenci pohybu v prostorách a znečištění (písek, drobné kamínky, počet osob). Otěruvzdornost je také dána normou a keramiku v tomto případě dělíme do skupin PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější. Koupelny a WC si vystačí s PEI 2, předsíně s PEI 3, v exteriéru je nutné použít dlažbu o PEI 4 či 5. A pozor - seriózní výrobce už dnes ani nevyrábí dlažbu o PEI 1, pokud tedy na takovou narazíte, vyhněte se jí obloukem.
Nezapomeňte také na správnou kategorii spárovací hmoty a lepidla. Jsou rozdílné druhy pro venkovní a interiérové obklady. Do míst s výkyvy teplot jsou vhodné flexibilní spárovací hmoty a lepidla.
Slovník pojmů
Cihlová tažená dlaždice – nepřipravuje se lisováním, ale tažením ve vlhkém stavu. Je vysoce nasákavá (3 - 16%), rozměrově velmi nepřesná, barevně různorodá a ne příliš tvrdá. Přesto je velice oblíbená zejména mezi milovníky nejednotného stylu. Pokud chcete předejít trvalému znečištění, je nutné dlažbu naimpregnovat. Aby bylo možné dlažbu vůbec položit, je nutné použít širší spáry.
Glazované dlaždice - mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), které jim dodává estetické (barva, lesk, odstín) a technické (tvrdost, nepropustnost) vlastnosti. Všechny vlastnosti jsou závislé na typu glazury, a proto se od sebe mohou lišit. Glazura může být lesklá, matná, zdobená dekoračními barvami nebo jednobarevná. U glazovaných dlaždic se stanovuje otěruvzdornost
Kalibrované dlažby - Pečlivě kontrolovaná tolerance nepřesností; hodí se zvláště pro interiérovou skladbu v místech, kde záleží na přesném provedení. Kvalitní kalibrované dlaždice jsou roztříděny na daný rozměr s tolerancí v desetinách milimetru.
Nasákavost - Schopnost prvku absorbovat vodu
Neglazovaná povrchová úprava - Neglazované dlaždice mohou být režné nebo leštěné, s nasákavým nebo nenasákavým střepem. Dlaždice s nenasákavým, neporézním střepem se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Nasákavý střep zase obsahuje póry, které absorbují vodu. Obecně jsou neglazované dlaždice vhodné pro namáhané prostory.
Slinuté dlažby - jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.
Slinutá neglazovaná dlažba - je velice vhodná pro místa s velkým provozem, Díky probarvenému střepu a absenci glazury jsou případná poškozená místa méně nápadná. Navíc je tvrdší, má menší nasákavost (0,04 – 0,5%) a delší životnost. Další výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Na druhou stranu jste kvůli absenci glazury, omezeni ve výběru barevných a vzhledových variací. V některých případech se může stát, že budete mít problém vyčistit různé skvrny (kuchyňský olej apod.)
Slinuté glazované dlažby patří mezi nejoblíbenější typ dlažeb. Mají výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí.
Dlažby na klasickém střepu jsou kvůli horším mechanickým vlastnostem vhodnější spíše do interiérů.
Bordura - obkladačka ozdobená na okraji formou Listely (tedy listela spojená s obkladem nebo dlaždicí bez spáry)
Dekor - skupina obkladových prvků ( 2 a více kusů ) vytvářejících ucelené obrazy
Inzerto - dekorativní obkladový prvek, používaný k ozdobení a odbourání jednotvárnosti obkládané plochy (jednorázový obrázkový motiv na obkladu; buď jeden uprostřed jedné obkladačky, nebo složený z několika obkladaček).
Listela - keramický, povrchově upravený samostatný pásek, kterým se používaný k ukončení či oddělení různých obkladů, je obvykle bohatě zdobený, ale netvoří reliéf.
Tozeto - malý prvek vkládaný mezi dlažbu jiného než čtyřstranného tvaru
Mozaikový lepenec ( MOZAIKA ) - výrobek z miniaturních ( 2x2, 5x5, 10x10 ) prvků lepených na vhodnou podložku (papír, síťovina apod.)
Sokl - ukončení dlažby nízkým obkladem přilehlé stěny (rovné nebo s požlábkem)
Schodovka - upravený prvek s částečným rýhováním proti skluzu s převislým nosem nebo bez něj
Fasádní pásek - obkladový prvek vhodný zejména pro obklad spodní části fasády
Klinker - je přírodní materiál charakterizovaný minimální nasákavostí, 100 a více letou trvanlivostí, neopakovatelnou strukturou povrchu a barev. Klinker vyniká bezúdržbovou, mrazuvzdornou funkčností (často používaný na obložení fasády celého domu).
Lišty - nekeramické ukončování obkladových prvků v rozích, v přechodech na jiné materiály, u dilatací apod. Nejčastěji používané jsou lišty pro vnější rohy či schodišťové, ty se vyrábějí buď z plastu (v rúzných barvách) nebo z kovů jako je hlyník (ten je v různých povrchových úpravách), nerez a mosaz. Všechny druhy se vyrábí buď to zaoblené ve tvaru P nebo s ostrou hranou ve tvaru L.
Kamenické rohy - Kamenické rohy řezané z obkladů pod úhlem 45 stupňů nahradí plastové či kovové lišty (provádí se při vnějších rozích).
Retifikovaná dlažba - materiál, který je naprosto přesně nakalibrován, a proto je vhodný i k bezspárové pokládce
Kalibr - číselné udání rozměrové tolerance
Listr - povrchová úprava dlaždic nebo obkladaček, která napodobuje perleť.
Frita - skelná surovina pro výrobu glazur (slouží jako polotovar pro výrobu fritových transparentních, bílých a barevných glazur s lesklým, polomatným a matným povrchem, případně se speciálními efekty)
Hydrotect - speciální neviditelná povrchová úprava keramických obkladových prvků (antibakteriální účinky a velmi vysoká smáčivost povrchu vodou, tím dochází k částečnému čištění a likvidaci nepříjemného zápachu, povrch likviduje mikroorganismy, brání růstu řas, plísní a choroboplodných zárodků.)
Protiskluzná dlaždice - dlaždice se zdrsněným lícem nebo reliéfem na líci
Obkladačka porovinová - obkladový prvek s nasákavostí větší než 10 % (vhodný jen do vnitřních prostor)
Střep - základní materiál vypálené keramické obkladačky nebo dlaždice
Šarže - jedná se o množství druhově totožných - stejných obkladů a dlažeb, které byly vyrobeny za stejných podmínek (přesný odstín, velikost a vzor)
Spárořez - grafický návrh skladby materiálů a doplňků dle parametrů obkládané místnosti
Flexi-lepidlo - či spárovací tmel s tímto označením ( je vhodný pro použití na vytápěné podlahy a extrémě namáhané plochy, jako venkovní terasy, garáže...
Nivelace - vyrovnání nerovnosti podlahy samonivelační stěrkou (nezbytná v případě křivé podlahy).